Jelenleg még csak tervezet szintjén vannak a változtatások, de érdemes már most foglalkozni velük, hiszen ha életbe lépnek – amit idén július 1.-től terveznek - jelentősen befolyásolhatják a kismamák és anyukák jogait, anyagi juttatásait!
Az egyik és legfontosabb tervezett megszorítás, ami bizonyára fájón fogja érinteni minden anyukát, hogy a szülési szabadság után a jelenlegi egy év helyett, csak 6 hónapra fog járni fizetett szabadság, a gyermek otthoni gondozása céljából igénybe vett a fizetés nélküli szabadság ideje alatt. Ez ugye praktikusan azt jelenti, hogy ha visszatérsz dolgozni, kevesebb szabadságnapod lesz, ami alatt például beszoktathatod a kicsidet oviba, bölcsibe.
A második változás szintén a szabadságokat érinti, eddig ezeket a „bent ragadt” szabikat ki kellett venni, a munkáltató nem válthatta meg pénzben (kizárólag a munkaviszony megszűnése esetén). Ez sok kismamát arra ösztönzött, hogy - mivel amúgy sem tudtak volna visszamenni a régi munkahelyükre, de a pénzre szükségük volt – aláírták a közös megegyezést, vagy felmondtak, hogy a szabadságokért járó pénzt megkaphassák hamarabb. Ezen túl a munkáltató és a munkavállaló meg kell, hogy állapodjanak, hogy a gyermek nevelése miatti szabadságról visszatérő dolgozó kiveszi-e ezeket a napokat, azaz a munkába állása szabadságokkal kezdődik, vagy azonnal munkába áll, és kifizeti neki a munkáltatója. Úgy vélem, hogy ott, ahol a beszoktatás miatt nem kell a szabadságnapokat ténylegesen kivenni, és az anyuka azonnal munkába szeretne és tud állni, ez akár egy pozitív változás is lehet.
A közalkalmazottak és köztisztviselők esetén már eddig is volt egy kötelező határidő, amennyivel előbb kellett a munkáltatónak jelezni, ha egy anyuka, fizetés nélküli szabadságát megszakítva, vissza szeretett volna térni a munkába. Ezt most a Munka Törvénykönyve hatálya alá tartozó munkavállalóknál is bevezetnék, azaz attól függően, hogy a fizetés nélküli szabadság megkezdése után 6 hónapon belül, vagy 6 hónapon túl szeretne visszatérni az anyuka, 30, vagy 60 napja van a munkáltatónak, hogy foglalkoztatási kötelezettségének eleget tegyen. (A jelenlegi törvényi szabályozásról, arról hogy hogyan és mikor jelezd ezt a munkáltatódnak, itt találsz további információt!)
Negyedszerre pedig változna a vezető állású munkavállalók rendes felmondásának indoklási kötelezettsége. A jelenlegi szabályozás szerint egy vezető állású kismama vagy anyuka esetében nem él a felmondási védelem, és a rendes felmondást nem kell a munkáltatónak indokolnia. A változás szerint a munkáltató köteles felmondását megindokolni, s a felmondás okának világosan ki kell tűnnie. Azt hiszem, ez az egyetlen olyan módosítás, ami egyértelműen pozitívan értékelhető a munkavállalók szemszögéből.
Hogy ezekből majd mi kerül át ténylegesen a hatályos törvénybe, még nem tudható, de amennyiben bekövetkezik a változtatás, mindenképpen foglalkozok ezzel a témával még egyszer.
Megszületett a döntés, itt olvashatsz az új szabályozásról részletesebben!
(Photo by Bob AuBuchon)
Utolsó kommentek