A munkám során újra és újra azt kellett tapasztalnom, hogy van néhány munkavállalói csoport, akik egyszerűen nem ismerik önmagukat, nincsen valós, jól megfogalmazott, körülírt képük arról, hogy milyenek is ők, mint munkavállalók. Az egyik ilyen csoport a pályakezdők, akiknek talán még nem is lehet ezt felróni, hiszen még nem dolgoztak, így nem is „tapasztalták meg” önmagukat a munka világában. A másik a szüleim korosztálya, akik nem szoktak hozzá, hogy az erősségeiket emlegetik, és büszkélkednek a sikereikkel egy állásinterjún – horribile dictu, még állásinterjúzni sem tudnak! :-) A harmadik csoport – nem meglepő módon – az anyukák csoportja, akik néhány év otthonlét alatt (tisztelet a kivételnek) igencsak elfelejtették önmagukat, és amikor visszatérnének dolgozni, állást keresni, jól látható GYES-es önbizalomhiánnyal és bizonytalansággal küzdenek. Pedig a babázás utáni munkába állás valójában egy addigi életvitel újrakezdése, akár a régi helyedre mész vissza, akár új állást keresel.
- Gyűjtsd össze, elemezd és rendszerezd az iskolai, munka és szabadidős tapasztalataidat!
- Gyűjtsd össze a legjelentősebb eredményeidet, milyen készségek voltak szükségesek ezek eléréséhez (erősségek)?
- Elevenítsd fel a legnagyobb kudarcaidat, milyen készségek kellettek volna a sikerhez (fejlesztendő területek)?
- Milyen típusú tevékenységeket kedvelsz általában?
- Hogyan dolgozol? Gyorsan, lassan, hajrázol egy projekt végén, vagy szívesen ötletelsz? Mi vagy: döntéshozó, tanácsadó, végrehajtó?
- Milyen konkrét iskolai, munka, szociális és sport tevékenységeket élveztél?
- Készíts listát arról a 10 tevékenységről, melyeket szívesen végeztél az elmúlt 5 évben!
- Értékeld, hogy ezekben mit szeretettél, milyen kihívást jelentettek számodra, és miben kell fejlődnöd további folytatásukhoz!
- Céljaid és szükségleteid megfelelnek-e saját személyes paramétereidnek, tudásoknak, képességeidnek? Ha nem, min kell változtatnod?
- Hol tartasz most, meddig jutottál el a pályádon? Jól haladsz, vagy előbbre kellene tartanod?
Utolsó kommentek