Aki tehát 2011. január 1-jétől áll újra munkába – és nem szeretné a GYES-t visszamondani -, ezeket a korlátozásokat kell, hogy figyelembe vegye, amikor a munkáltatójával megállapodik a munkaszerződés adott pontjaiban. Azok, akik 2010. december 31.-én már dolgoztak, és GYES-t folyósítottak számukra, kaptak egy kis haladékot, nevezetesen 2011. március 31.-éig kell eldönteniük, és megbeszélniük a munkáltatójukkal, hogy amennyiben továbbra is szeretnének GYES-t kapni, melyik verziót választják. Fontos tudnod, hogy a munkaszerződésed módosítása közös megegyezéssel kell, hogy történjen, tehát az nem törvényes út, hogy a munkáltatód egyszerűen eléd teszi a módosítást, és írd alá, azonban nem kötelezhető ő sem semelyik verzió elfogadására, így javaslom, hogy ha érint téged ez a változás, időben kezdj el egyeztetni a főnököddel arról, hogy melyik megoldás lenne jó a cégnek és neked egyaránt. Hangsúlyozd, hogy ez csak egy ideiglenes változás, hiszen a gyermeked 3 éves korától újra a régi feltételekkel számíthatnak rád (avagy akár hamarabb is, ha újabb törvényváltozás lesz…).
A munkaidőd 8 óráról 6 órára történő csökkentése egyidejűleg az általad ellátandó feladatok számának csökkentését is kell(ene), hogy jelentse, hiszen különben nem fogsz végezni a napi munkáddal a részmunkaidő alatt (kivéve, ha eddig is a lábad lógáztad…). Ezt közösen ajánlott tehát megállapítani, és mindenképpen biztosítsd a munkáltatódat arról, hogy segítesz annak a kollégának a betanításában, aki ezeket a feladatokat átveszi tőled, hogy minél zökkenő mentesebb legyen az átadás-átvétel. Persze ezt csak akkor érdemes választanod, ha az így elveszített nettó béred alacsonyabb, mint a GYES nettó összege. (Bár, zárójelben jegyzem meg, hallottam olyan anyukáról, akinek a szerződését 6 órásra módosították, hogy a GYES-t megtarthassa, egy hierarchiailag magasabb munkakört írtak bele, és a bérét csak jelképesen csökkentették – 5000 forinttal – s a valóságban továbbra is elvégezte az összes addigi feladatát, 6 órát odabent, 2 órát odahaza dolgozott. Így is lehet okosan… kecske és káposzta is…)
Csábítóbb talán az otthoni munkavégzés, hiszen így a béred és a GYES összege is megmarad (és közben a Őbabasága sem kell, hogy lemondjon legfőbb szolgálójáról), de az otthoni munkavégzésnek is meg kell teremteni a hátterét, nem megy egyik napról a másikra, illetve nem is működik minden munkakörben. Ki kell alakítanod odahaza a munkavégzés környezetét, figyelve az ergonómiai szempontokra, hiszen egy kényelmetlen szék, rossz asztal, vagy levegőtlen helyiség hamar elveszi a kedvedet. Ugyanakkor a technikai feltételeket is meg kell teremteni (számítógép, hozzáférés a céges adatokhoz, rendszerekhez, programokhoz), és közösen megállapodni a munkáltatóval / a közvetlen főnökkel, hogy a munkád ellenőrzése, és a beszámolás az elvégzett feladatokról mostantól milyen formában és rendszerességgel zajlik majd. És készülj fel még egy kihívásra: nagyon komolyan kell koncentrálnod, hogy se a kicsid, se az oly hívogató házimunka ne vonjon el az elvégzendő munkafeladataidtól. Ha eddig nem voltál a munkaszervezés és időbeosztás istennője, most majd fejlődnöd kell, az biztos!
Mennél vissza dolgozni, de fogalmad sincs, hogy jelezd a főnöködnek? Kéne egy jó nyilatkozatminta? Katt ide!
Az utolsó 100 komment: